Problemy z samoakceptacją

W dzisiejszych czasach bardzo trudno żyje się z brakiem pewności siebie – osoby takie czują się gorsze, słabsze i nieustannie porównują się do innych. Zdecydowanie najtrudniej jest tym, którzy swój brak pewności siebie zbudowali na bardzo niskim poczucie własnej wartości oraz negatywnym obrazie samego siebie. W takiej sytuacji każda porażka będzie przypisywana wyłącznie sobie, natomiast sukces zawdzięczany będzie czynnikom zewnętrznym, ponieważ według osób mających problemy z samoakceptacją, szczęście oraz los mogą o wiele więcej niż on sam.

Nic więc dziwnego, że tak wiele osób poszukuje informacji na temat, jak wzmocnić pewność siebie. Samoakceptacja powinna być stałym elementem naszej osobowości, do którego w każdym momencie możemy się odwołać. Gdy wstajemy rano, przygotowujemy śniadanie lub też ubieramy się do wyjścia, wykonujemy te czynności w sposób całkowicie automatyczny oraz pewny. Są one dla nas na tyle naturalne, że nie zastanawiamy się nad nimi zbyt wiele i po prostu je wykonujemy. Jaka jest więc różnica między osobą, która jest niepewna podczas wystąpień publicznych, a tą, dla której sytuacja ta nie stanowi najmniejszego problemu? Otóż dla tej drugiej, sytuacja, jaką jest wystąpienie publiczne, jest na tyle naturalna i oczywista, jak dla każdego z nas codzienne przygotowywanie śniadania, czy też ubieranie się do wyjścia.

Jak wzmocnić pewność siebie?

Poszukując informacji na temat jak budować pewność siebie, warto wiedzieć, że każda osoba nosi ją w sobie-trzeba jednak nauczyć się po nią sięgać. Praca nad pewnością siebie polega więc przede wszystkim na tym, by nabyć umiejętność korzystania w niej w sytuacjach, które są dla nas stresogenne oraz kłopotliwe. Pierwszym krokiem jest więc znalezienie momentów dnia codziennego, w których czujemy się całkowicie pewnie i które wykonujemy w pełni naturalnie. Drugim krokiem jest określenie tych obszarów, w których niezbędne jest wzmocnienie pewności siebie. Najczęściej należą do nich wystąpienia publiczne, negocjacje, kontakty interpersonalne, praca zawodowa, też kontakty z różnego rodzaju autorytetami, czy też realizacja swoich marzeń. W przypadku ostatniego aspektu bardzo często mamy swoją wizję, jednak przez wzgląd na brak samoakceptacji, po krótkim czasie dochodzimy do wniosku, że jednak nie podołamy, czego efektem jest wycofanie się w obawie przed porażką. To właśnie lęk jest jednym z najsilniejszych czynników powstrzymujących nas przed przełamywaniem barier, z którym na szczęście można walczyć.

Jak budować pewność siebie?

Istnieje kilka sposobów na to, jak skutecznie wzmocnić pewność siebie. Przede wszystkim zastanów się nad swoimi mocnymi i słabymi stronami, analizując jednocześnie to, co w sobie cenisz i w co wierzysz. Odkrywając siebie, postaraj się zastąpić przykre uczucia przyjemnymi wspomnieniami, do których lubisz wracać. Nie pozwól więc, by Twoim życiem rządziły pesymistyczne myśli. Równie ważne jest pozwolenie sobie na robienie błędów. Przecież nie od dziś wiadomo, że to właśnie trening czyni mistrza! Wykonanie ważnego telefonu lub też wystąpienie publiczne może okazać się bardzo dużym wyzwaniem, dlatego też warto już zawczasu poćwiczyć przed lustrem wypowiadane kwestie – zmniejszy to poziom stresu, wpływając pozytywnie na naszą pewność siebie.

Zadbaj również o swój wygląd. Dobrze dopasowany, schludny strój w znacznym stopniu przyczynia się do poprawy naszego samopoczucia, przyczyniając się także do wzrostu samoakceptacji. Choć nie powinno oceniać się książki po okładce, to nie da się ukryć, że wiele osób to wzrokowcy, którzy budują wizerunek danej osoby na podstawie jej wyglądu. Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, dlatego też odpowiednia prezencja jest kwestią tak istotną. Nowy wizerunek, dopasowany zarówno do charakteru, jak i Twojej sylwetki może wpłynąć przede wszystkim na jej zadowolenie z życia oraz o wiele większą pewność siebie, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z pomocy doświadczonego stylisty.

Samoakceptacja – klucz do szczęśliwego życia

Brak samoakceptacji jest bardzo często związany z brakiem akceptacji swojego ciała. Mało kto ma figurę modelki i nie ma w tym nic złego, ponieważ wystarczy nauczyć się tuszować mankamenty swojej urody oraz eksponować jej atuty, by wyglądać olśniewająco. Można to zrobić nie tylko poprzez odpowiedni makijaż oraz zadbaną fryzurę, ale przede wszystkim poprzez właściwy ubiór. Powinien być on nie tylko schludny i dopasowany do danej okazji, ale również pasujący do naszej sylwetki.

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: „jak odnaleźć swój styl”, by czuć się pewnym siebie, zwiększając tym samym poziom samoakceptacji, ponieważ nie ma dwóch takich samych szaf oraz dwóch takich samych osób. Każdy z nas jest inny, każdy z nas ma inne potrzeby oraz sytuację życiową, co oznacza, że nie ma uniwersalnych ubrań, które będą pasować na wszystkie osoby. To właśnie między innymi dlatego nie warto sugerować się sezonowymi „must-have”, które tak często pojawiają się w wielu magazynach modowych, blogach, czy artykułach w sieci. Jeżeli jednak poszukujesz sposobów na zwiększenie pewności siebie, warto przejrzeć swoją garderobę lub też skorzystać z pomocy doświadczonej stylistki. Odpowiednia prezencja, na którą składa się m.in. nienaganny ubiór to pierwszy krok w walce o zwiększenie pewności siebie!

Leave a comment