Czym jest marka osobista?

Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, to markę osobistą ma każdy, niezależnie od tego, czy buduje ją konsekwentnie, czy też nie do końca świadomie. Jednak czym ona właściwie jest? Z całą pewnością marka osobista jest czymś więcej, niż sam wizerunek, który jeszcze do niedawna był tak popularnym tematem na różnego rodzaju szkoleniach coachingowych. Zanim jednak zaczniemy w pełni świadomie ją budować, powinniśmy możliwie jak najlepiej poznać samego siebie. Świadomość tego, jaką osobą jestem, co mi dobrze wychodzi, co lubię oraz jakie są wartości, którymi kieruję się w życiu to tylko niektóre aspekty niezbędne do budowania marki osobistej.

Mówiąc o marce osobistej, nie sposób nie wspomnieć o określeniu swojego stylu oraz wyglądu, który przez tak wiele osób jest w dalszym ciągu bagatelizowany, co jest ogromnym błędem. Dzieje się tak przez fakt, iż część z nich uważa, że dbanie o swój wygląd oraz ubiór jest płytkie i jako profesjonaliści chcą być oni oceniani przede wszystkim pod kątem wiedzy oraz poziomu usług. Nie zdają sobie oni jednak sprawy, że osoba niechlujnie ubrana, zakładająca przykrótkie spodnie, pogniecione koszule lub też rzeczy niedopasowane do danej okazji, nie będzie wzbudzała zaufania ani pozytywnych skojarzeń.

Dlaczego marka osobista jest tak ważna?

Choć nie powinno oceniać się książki po okładce, to nie da się ukryć, że wiele osób to wzrokowcy, którzy budują wizerunek danej osoby na podstawie jej wyglądu. Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, dlatego też budowanie marki osobistej powinno uwzględniać także odpowiednie wyposażenie garderoby. Prawdą jest, że każdy z nas ocenia po wyglądzie – nie tylko ludzi, ale również miejsca. Nie wejdziemy przecież do restauracji, w której znajdują się brudne szyby oraz poplamione obrusy, jak również nie wybierzemy wakacyjnego hotelu, w którym widnieją zacieki na ścianie oraz pleśń.

Prawdą jest więc, że „jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Oznacza to, że pierwsze wrażenie w bardzo dużym stopniu oparte jest przede wszystkim na wyglądzie, na który składa się nie tylko sam ubiór, ale również fryzura oraz dodatki, takie jak biżuteria, torebka, czy zegarek. Oczywiście możemy się z tym nie zgadzać i buntować się przeciwko takiemu stanu rzeczy, jednak o wiele lepszym rozwiązaniem będzie nauczyć się zasad gry, by móc budować markę osobistą, wzbudzając zaufanie wśród coraz to większej liczby osób.

Co jeszcze warto wiedzieć o marce osobistej?

Marka osobista jest kwestią, której nie warto bagatelizować. To przecież Twój styl określa to, kim jesteś i może sprawiać, że wzbudzisz sympatię i zostaniesz niezapomniany. Styl ubrań, ich kolorystyka oraz sposób noszenia mówią otoczeniu, kim jesteś i czy warto nawiązywać z Tobą relację. Jak więc tworzyć spójny i schludny wizerunek dopasowany do Twojego charakteru oraz stylu bycia? Przede wszystkim zacznij od określenia słowami, jaki powinien być Twój styl. Jaki naprawdę jesteś i jak chcesz być odbierany przez osoby trzecie. Upewnij się też, że ubrania znajdujące się w Twojej garderobie komunikują markę, z jaką chcesz się utożsamiać. Przykładowo, styl może mówić, że jesteś osobą profesjonalną, kompetentną, kreatywną, zakręconą lub też spokojną i rozważną. Zupełnie inne ubrania będą przeznaczone dla korporacyjnego audytora, inne zaś dla osoby działającej w branży artystycznej.

Budując markę osobistą, nie staraj się udawać kogoś innego, niż jesteś w rzeczywistości. Jeżeli nie przepadasz za spódniczkami, postaw na eleganckie spodnie i obcasy. Jeżeli dana okazja wymaga od Ciebie formalnego stroju, a Ty jesteś ekscentrykiem, wówczas postaw na żakiet z kolorową i niebanalną poszewką. Sposobów na wyrażenie siebie i swojej osobowości jest wiele – trzeba tylko wiedzieć, w jaki sposób umiejętnie łączyć ze sobą ubrania, by efekt był nie tylko zaskakujący, ale i zachwycający.

Marka osobista to kwestia, której nie należy bagatelizować

Bez wątpienia każdy człowiek jest marką, a jego ubiór i prezencja niosą ze sobą pewną historię oraz wywołują określone skojarzenia wśród ludzi. To właśnie my podejmujemy decyzję o tym, w jaki sposób wykorzystać ten potencjał. Dobra marka osobista powinna przyciągać i budzić wyłącznie pozytywne skojarzenia, dlatego też, jeżeli chciałbyś zasięgnąć opinii specjalisty w tej kwestii, serdecznie zapraszam Cię do kontaktu.

Bardzo chętnie poznam Twoje wymagania oraz oczekiwania co do budowania marki osobistej. Zadam Ci niezbędne pytania dotyczące stylu życia, preferowanych ubrań oraz rzeczy, których wolałabyś unikać. Jaki masz charakter? Czym na co dzień się zajmujesz? Jaki komunikat chciałabyś przekazywać otoczeniu poprzez swój nowy wygląd? Wszystkie te informacje są niezbędne, by stworzyć wizerunek, który będzie w 100% dopasowany do Twojej osoby. Co równie ważne, zwracam uwagę nie tylko na ubrania, ale również na odpowiednią fryzurę oraz dobór właściwych dodatków, dzięki czemu możesz mieć pewność, że będziesz w dobrych rękach.

Leave a comment